trende

Rasta Modeli

23.04.2021
1.272
Rasta Modeli

Rasta (Dreadlock) Saç Modeli

Saçların birbiriyle iç içe geçmesi ve zincirlenmeye benzer bir şekilde bir araya getirilmesiyle yapılan bir modeldir. Tarihsel kökeni mısır mumyalarından Hint tanrısı Şiva’ya kadar uzanır. Afrika örgüleri arasındaki en popüler modellerden biridir. Saç yapısına göre değişen yöntemlerle, tercihe göre uygulanabilir. Uzun süre kullanılabilen rasta, diğer modellere kıyasla, uygulanma şekline bağlı olarak daha zahmetli ancak en uzun süreli kullanıma sahip model olarak öne çıkar.

Rasta için saç uzunluğu ve bakımı

Uygulamak için saçın çok uzun olması gerekmez. Kalıcı ya da geçici form fark etmeden, her iki yöntem için de 8-10 cm aralığındaki katsız saçlara rahatlıkla yapılabilir. Saçların yıkanması konusunda dikkatli olunmalıdır. Yıkama için, saç derisini kurutmayan özel sabun ya da kremsiz şampuan tercih edilmelidir. Sabun veya şampuan saça direkt uygulanmaz, lif ile köpürtülerek uygulanmalıdır. Saçlar yıkanırken bol su ile iyice durulanmalıdır aksi halde kalan şampuan kepeğe ve kaşıntıya sebep olur. Kalıcı rastanın kullanım süresi yoktur. Saç uzama hızına bağlı olarak 4-8 ay arası değişen periyotlarda bakımı yaptırıldığı sürece istendiği süre boyunca kullanılabilir.

Yapılış Şekli

En önemli farkımız; gizli örgü tekniğini, tığ tekniği ile birleştirmemiz. Bu sayede yıllarca tekrar tekrar kullanılabilir hale geldi!

Kullanım açısından, kalıcı ve geçici rasta olmak üzere ikiye ayrılır. Ancak geçici rasta ile kalıcı modeli arasında görünüm farkı neredeyse yoktur.  Herhangi bir sentetik yapıştırıcı ya da kimyasal yöntemle uygulanmaz. Tığ ile örme yöntemi kullanılır. Bu yönüyle, diğer işlemlere göre saça zarar vermez. Kalıcı rastayı açmak için saçları kazıtmak gerekmez. Tığ ile örme yöntemi uygulanmış saçlar, doğru teknik kullanılarak açılabilir. Yapıldıktan sonra saçların uzama şekline göre uzayan kısımlara da yapılabilir. Saçın yoğunluğuna göre yapılabilecek rasta sayısı artar. İlk kez uygulanmış saç için alışma sürecinde normal olarak dağılmalar olabilir. Bundan ötürü, ilk aşamada saç uzama hızına bağlı olarak ayda bir kez bakım yaptırılmalıdır. Saç şeklini sık sık değiştiren biri, geçici rasta yöntemiyle saç örülerek sabitlenen rastaları kullanabilir. Geçici rasta, istendiği zaman takılıp çıkarılabilir. Geçici rasta için saç, örgü dışında başka bir işlem görmez. Yapılmış rastalar örgülerle iç içe geçirilir.

rasta rasta rasta rasta

Eğer diğer saç modellerimiz hakkında bilgi edinmek isterseniz linki ziyaret edebilirsiniz; https://www.kronoskuafor.com/kategori/hizmetlerimiz/

instagram: https://www.instagram.com/kronoskuaforkadikoy/

ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kronoskuaför
Kronoskuaför
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?