trende

Rasta Yapıldıktan Sonra Açılır mı? Rasta Nasıl Yıkanır?

21.10.2021
2.557
Rasta Yapıldıktan Sonra Açılır mı? Rasta Nasıl Yıkanır?

Rasta Yapıldıktan Sonra Açılır mı? Rasta Nasıl Yıkanır?

Rasta saç modelini son zamanlarda ünlülerden, sokaktaki sıradan insanlara kadar her yerde görmeye başladık. Hem büyüsüne kapıldık, hem de görmeye alıştık. Ama marjinalliğini en az ilk günkü kadar koruyor, bunu da söylemek gerek!

Bazı takipçilerimiz rasta ile ilgili sorular sormaya ve cevap aramaya devam ediyor. Bu yazımızda rastanın ne olduğunu detaylarıyla anlatacak ve yapıldıktan sonra açılır mı ya da nasıl yıkanır, sorularını cevaplayacağız.

Rasta Nedir?

Rasta, yapımı ve kullanımı zorlu olmasına karşın çoklukla tercih edilen bir modeldir. Özellikle marjinal ve özgür tarzları sevenlerin adeta aşık olduğu modellerden biridir. Sokakta, mekanda, AVM’de kısacası her yerde karşılaştığımız bir model artık rasta. Ancak hala marjinal, hala güzel!

Bu yazımızda “Rasta nasıl yapılır, ne kadar süre kullanılır?” sorularının yanı sıra, “Rasta yapıldıktan sonra açılır mı ve rasta nasıl yıkanır?” sorularını da cevaplayacağız!

Rasta Nasıl Yapılır?

Öncelikle saçlarınız bir güzel yıkanır ve kurulandıktan sonra özenle taranır. Saçlarınız tarakla petek şekli yapılarak ortadan bölünerek ayrılır. Bölünen kısımlar da tutam tutam olacak şekilde tülertilir. Sonrasında yapılan işlemin adı ise tığlamadır. Bu aşamada tığ ile saçlar birbirine dolandırılır ve sıkı bir görüntü ortaya çıkarılır. Bazı kişiler, tığ yerine balmumu da kullanılmasını isteyebilir. Çünkü balmumu saçların birbirine daha sıkı şekilde bağlanmasını sağlar.

Rasta Ne Kadar Süre Kullanılır?

Öncelikle rasta, alanında profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Eğer Kronos gibi güvenilir bir yerde yaptırırsanız, dayanıklılık süresi 6 ila 10 ay arasında olur. 6-7 ay sonrasında saç dipleriniz uzadığı taktirde yeni çıkan kısımlara da rasta yaptırabilirsiniz. Yani saçlarınızı tamamen baştan yaptırmak yerine, yeni çıkan kısımlara işlem yaptırmanız yeterli oluyor.

Rasta Nasıl Yıkanır?

Rasta yapıldıktan sonra en az 1 hafta yıkanmamalıdır. Daha sonra ise kremsiz şampuanlarla yıkanmalıdır. Saçlarınızı yumuşak tutacak şampuanları tercih edebilirsiniz. Yıkarken ise normal saç yıkar gibi yıkayabilir, sadece birazcık nazik davranabilirsiniz. Ama korkmayın, açılma gibi bir durum söz konusu olamaz 😊

Rasta Yapıldıktan Sonra Açılır mı?

Rasta yapılırken saçları birbirine düğümledikleri için açılması gibi bir durum söz konusu değildir. Rastalardan sıkıldığınızda bir süre dip bakım yaptırmazsınız saçının 10-15 santim olduğunda kesilebilir. Böylece saçınızı kazıtmamış olursunuz. Ancak dip bakım yapmayıp uçları rasta üstleri normal görünecek saç modelleri de yoğunlukla tercih edilebilmektedir. Bize kalırsa yapılan modeli korumaya devam etmek daha doğru bir tercih olacaktır 😊

 

Önerilen Yazılar

Cornrows Afrika Örgüsü Nedir? https://www.kronoskuafor.com/cornrows/

Afro Dalgası Bakımı Nasıl Yapılır? https://www.kronoskuafor.com/afro-dalgasi-bakimi-nasil-yapilir/

Afrika Örgüsü Nedir? Nasıl Yapılır? https://www.kronoskuafor.com/afrika-orgusu-nedir-nasil-yapilir/

Eğer diğer saç modellerimiz hakkında bilgi edinmek isterseniz linki ziyaret edebilirsiniz; https://www.kronoskuafor.com/kategori/hizmetlerimiz/

Instagram: https://www.instagram.com/kronoskuaforkadikoy/

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC5olKvj3WAX00Zfz_GCSeNw

Pinterest: https://tr.pinterest.com/kronoskuaforkadikoy/_created/

Tiktok: https://www.tiktok.com/@kronoskuaforkadikoy?lang=tr-TR

rasta rasta rasta

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Kronoskuaför
Kronoskuaför
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?